fbpx

A potenciazavar a férfiak leggyakoribb szexuális problémája, melyet másképpen erektilis diszfunkciónak (ED) vagy merevedési zavarnak nevezünk. Nem önálló betegség, hanem tünet vagy állapot, melynek szervi vagy lelki oka is lehet.

Akkor beszélünk merevedési zavarról, amikor a hímvessző szexuális aktushoz szükséges merevedése a megfelelő nemi vágy ellenére nem jön létre, nem megfelelő fokú, vagy nem tart elegendő ideig, és ez az állapot tartósan fennáll, vagy újra és újra felmerül. Lehet teljes, vagy részleges zavar, amelyek gyakorisága az életkor előrehaladtával nő. A merevedés idegi és hormonális szabályozás alatt áll, intenzitásának romlása, időtartamának csökkenése, egyéb megbetegedésekre is utalhat.

Kockázati tényezők, kiváltó okok

A potenciavarok kialakulását sokszor nem lehet egy okra visszavezetni,  leggyakrabban a szervi és a pszihés folyamatok egyaránt fellelhetők a háttérben, melyek egymást is tudják generálni: pl. egy érrendszeri eredetű merevedési zavar önértékelési problémához vezethet, vagy párkapcsolati probléma okozhat személy függő merevedési zavart.

Általánosan kialakuló érszűkület érintheti a penis ereit is, így csökken a véráram, amely így nem elégséges a jó merevedéshez. A magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a dohányzás vagy a cukorbetegség növelheti az érszűkület kialakulásának valószínűségét.

Hormonális probléma esetén a férfi nemi hormon hiányzik, vagy túlsúlyba kerülnek a női hormonok. Ekkor a nemi vágy teljes hiánya, vagy jelentős csökkenése tapasztalható. Ez az állapot a hiányzó hormon adagolása, illetve a hormont termelő szerv serkentése segítségével visszaállítható.

A péniszhez vezető idegek sérülése. Ezt az idegeket érintő betegségek (sclerosis multiplex, agyi érkatasztrófa stb.) vagy a gerinc közelében zajlott beavatkozásból fakadó sérülés, medencecsont-törés, a nemi szervek környékének sugárkezelése, vagy egyéb külső tényezők (pl gyakori kerékpározás közbeni nyomás) okozhatják, amelyek akár a merevedési funkció teljes elveszítéséhez vezethetnek.

A prosztata megbetegedései közül a prosztatát érintő gyulladásos elváltozásokat is kísérhet merevedési zavar, ezt azonban időben elkezdett terápiával meg lehet szűntetni. Jóindulatú prosztata-megnagyobbodás (BPH), illetve prosztatarák esetében is jelentkezhetnek merevedési panaszok.

Más betegségségek kezelésében alkalmazott gyógyszerek negatív hatást gyakorolhatnak a merevedésre, így az antidepresszánsok, nyugtatók, az epilepszia egyes gyógyszerei, magas vérnyomás kezelésére használt gyógyszerek, egyes vizelethajtók, illetve néhány, a gyomorfekély kezelésében használatos készítmény.

Az alkohol- illetve drogfogyasztás nagyban növeli a potenciazavarok valószínűségét.

A lelki okok közül a leggyakoribb az életmódból fakadó stressz, a szorongás, a párkapcsolati problémák, a depresszió, illetve az ezekből is adódó öngerjesztés.

Diagnózis

A kivizsgálás nagyon fontos eleme a kórtörténet, az életmódi és gyógyszerszedési szokások feltárása. Ezután a külső nemi szervek fizikális vizsgálata történik. Ezt követően sor kerülhet ultrahang-, doppler-, ill. laboratóriumi vizsgálatokra is. Indokolt esetben további, speciális vizsgálatokra kerülhet sor, illetve ha szervi eredetű elváltozás láthatóan nincs, a zavar pszichés okainak feltárása következhet.

Kezelés

Elsősorban gyógyszeres: alkalmi vagy rendszeres tablettás kezelés, súlyosabb esetekben injekciós, illetve hormonpótlás szüksége esetén bőrön keresztül felszívódó kezelés alkalmazott.

A hímvesszőbe adott injekció megnöveli a véráramot, amelynek következtében kb 15 percen belül bekövetkezik a merevedés.

Műtéti kezelés során a hímvesszőbe félmerev, vagy hidraulikusan működő implantátumot ültetnek.

A potenciazavarok kezelésében egyesek a hímvessző merevségét mechanikusan létrehozó vákuum eszközöket is alkalmaznak, amelyek közül az egyszerűbbek folyamatosan mereven tartják a péniszt, ezért ezek alkalmazása általánosságban nem javasolt.

Egyes kutatások szerint a medencefenék izomzatának tornájával bizonyos esetekben hatékonyan kezelhetőek a merevedési panaszok.

Pszichoterápia során a szorongást, illetve a depressziót kezelik, illetve párterápiára vagy szexuálpszichológiai terápiára kerülhet sor.

Egyes étrendkiegészítők alkalmazásával ugyancsak jobb általános állapot és ezáltal jobb teljesítmény érhető el.

Életmódváltással nagyban javítható az állapot; a stressz elkerülése, alkoholfogyasztás és dohányzás csökkentése elsődleges e zavarok tekintetében is, illetve a rendszeres testmozgás, egészséges étrend, elegendő alvás is eredményhez vezethet.